Muzej pomaže djeci - humanitarne radionice

Već nekoliko godina u kontinuitetu Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka uoči Božića održava humanitarne likovne radionice pod nazivom Muzej pomaže djeci.  Ove godine radionice su trajale 3 tjedna tijekom studenoga i prosinca u prostorima Muzeja - Guvernerove palače, a sudjelovala su djeca iz nekoliko osnovnih škola i učenici 5. i 6. raz. LIADO Rijeka.

Učenici su uz stručno vodstvo kustosice Tamare Mataije provedeni kroz stalni postav Pomorskog i povijesnog muzeja, slušali su priče vezane uz muzejske eksponate, a zatim u Čudotvornici, nedavno preuređenome prostoru muzeja namijenjenom djeci, pogledali prezentaciju o izradi satova i lustera. Zatim su učenici dizajnirali različite ukrasne predmete – satove i lampe, inspirirane muzejskim fundusom pod vodstvom učiteljice LIADO-a Nine Licul - skicirali su svoje ideje, razgovarali o postupku izrade i pretočili svoje ideje u radosne predmete. Neki od njih su u realizaciji odabirali kolaž od muzejskih plakata, dok su drugi, prema svojim afinitetima, odabrali različite materijale (vata, stare knjige, paos papiri...).

5. prosinca 2014. otvorena je prodajna izložba dječjih radova nastalih na likovnim radionicama. Znatan je dio radova  prodan već tijekom otvorenja izložbe (mnogi su poželjeli imati zidne satove i u svojim sobama!), a osim radova s ovogodišnje radionice, posjetiteljima su ponuđeni božićni ukrasi i čestitke koji su se izrađivali proteklih godina u sklopu iste akcije.

Prikupljenim novcem Muzej će kupiti namještaj potreban za opremu radnoga  prostora Doma za odgoj u Rijeci u nadi da ćemo pridonijeti kvalitetnijem i ugodnijem boravku djece u domu.

Izložba će biti otvorena do 31. prosinca 2014.godine.

Učenici LIADO-a koji su sudjelovali u humanitarnoj akciji:

ADRIAN BARIĆ, 5.razred

LUKA RADMILOVIĆ, 5.razred