Likovna grupa u O.Š.San Nicolo' za niže razrede održava se jednom tjednom po jedan sat. Naizmjenice se održava nastava jedan tjedan za talijanska odjeljenja a drugi za hrvatska. Osim upoznavanja s  raznim likovnim tehnikama, grupe služe učenicima kako bi bolje razvili svoju kreativnost, motoriku, socijalizaciju i  rad u grupama. Kao rezultat, takav neobavezni ali svakako inspirativni rad, potiče kod učenika povećanje sigurnosti i volju za radom. S obzirom na tako malo sati, radovi talijanskih  i  hrvatskih odjeljenja često su koncipirani kao dijelovi jednog velikog rada. Radovi se prezentiraju u prostorima škole, po panoima, zidovima i u  samom prostoru škole. Obilježavaju se praznici, godišnja doba te se prate razni natječaji na koje se šalju najbolji radovi. Posebno se stimulira rad u grupama na većim površinama i rad u tehnikama koje se najčešće ne koriste u redovnoj nastavi (kombinirane tehnike, rad u glini...) kako bi učinak te grupe bio što uspješniji. Učenici koji od prvog razreda polaze  grupu jako napreduju do četvrtog razreda. Njihov crtež je sigurniji, forme opuštenije i originalnije te im raste interes za umjetničkim izražavanjem.

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Le lezioni del gruppo artistico nella scuola San Nicolò per le classi inferiori vengono effettuate una volta alla settimana per un' ora. le classi italiane fanno parte di un gruppo mentre le classi croate ne formano un altro. Le lezioni dei rispettivi gruppi si alternano. Agli alunni viene insegnato l'uso delle svariate tecniche artistiche e vengono sollecitati  al lavoro di gruppo. All' interno del gruppo sviluppano la loro creativita' e la motorica. Un lavoro rilassante ma ispirativo, che aumenta la sicurezza e la voglia di lavorare negli alunni. Prendendo in considerazione il breve periodo a disposizione, i lavori di entrambi  i gruppi spesso sono concepiti come pezzi di un unico lavoro. I lavori vengono presentati nello spazio della scuola, sui cartelloni, sulle pareti ...Con i lavori si vogliono annunciare le stagioni, o le festivita' (come la festa di Natale, Pasqua..) I lavori migliori vengono mandati ai concorsi d'arte.

Una particolare attenzine si dedica al lavoro su grandi superfici e alle tecniche artistiche che non vengono utilizzate durante le ore regolari (tecniche combinate, lavoro nell'argilla...) Gli alunni che frequentano i  gruppi dalla prima classe fino alla quarta è dimostrato un grande sviluppo motorico. I loro disegni sono più sicuri, le forme più sciolte e originali si nota l'aumento e la stima verso l'espessione artistica.

« Veljača 2021 »