Stručni izlet u Zagreb (06.05.)

Klovićevi dvori - Izazov moderne: Zagreb – Beč oko 1900

Izložba Izazov moderne: Zagreb – Beč oko 1900. predstavlja po prvi put istodobno djela zagrebačkih i bečkih protagonista secesije na području slikarstva, skulpture i arhitekture. Na izložbi tako uspoređivali djela Gustava Klimta, Kolomana Mosera, Karla Molla s djelima Vlahe Bukovca, Tomislava Krizmana, Ivana Meštrovića i mnogih drugih. Promatrali smo bečku i zagrebačku arhitekturu kroz ostvarenja Otta Wagnera, Josefa Hofmanna, Adolfa Loosa te Vjekoslava Bastla, Aladara Baraniaya ili Viktora Kovačića. Izložba prikazuje uspon nove generacije slikarica koje postaju ravnopravni sudionici modernih promjena. Antonija Krasnik i Nasta Rojc učile su slikati u Beču, dok je Slava Raškaj također stvarala pod uplivom bečke secesije. Kroz navedene umjetničke grane obrađene su teme zajedničke bečkoj i zagrebačkoj kulturi na prijelazu stoljeća: teme o smislu čovjekova postojanja, krajolici prožeti umjetnikovim subjektivnim doživljajem prirode, kavane kao novi forumi razmjena ideja te tema žene kao ultimativnog motiva razdoblja. Razdoblje gesamtkunstwerka karakterizira način života prožetog umjetnošću koja objedinjuje sve segmente čovjekova života: od interijera u kojem boravi do eksterijera koji ga okružuje.

Uz podudarnosti dviju kultura kustosica je ukazala i na specifičnosti domaće likovne umjetnosti u odnosu na likovnost austro-ugarske prijestolnice. Ukazala je na snažne veze, do sad neprimjetne podudarnosti, razjasnila dileme međusobnih utjecaja te, ukazala na vrijednosti hrvatske likovne baštine u kontekstu europske kulture.

Muzej za umjetnost i obrt

Učenici su pogledali s kustosom stalni postav na trećem katu zbirku tekstila (haljine, cipele, šeširi, torbe, kišobrani, lepeze)

Zbirka tekstila jedna je od najstarijih muzejskih zbirki i prva zbirka kojoj je publiciran katalog.

Danas zbirka obuhvaća predmete u vremenskom rasponu od 14. do 21. stoljeća.

Najbrojniji dio zbirke čini cjelina odjeće i modnog pribora koja dokumentira kulturu odijevanja u Hrvatskoj od 17. do 21. stoljeća, ali i prati suvremena modna zbivanja te su u zbirci zastupljeni radovi domaćih i stranih modnih kreatora.

Vrijedan segment zbirke predstavljaju čipke među kojima su najznačajnije one nastale u Hrvatskoj – na Pagu i u Lepoglavi, u vremenu između dva svjetska rata kada je bilo zlatno doba hrvatskog čipkarstva.

Nakon razgledavanja iste učenicima je organizirana radionica izrade šešira u prostorima muzeja.

« Listopad 2020 »