Extempore, Hrvatski kulturni dom na Sušaku

Petnaesta godišnjica slikarskoga Extempora u Rijeci

Nositelji projekta su Grad Rijeka, Mjesni Odbora Kantrida i ateliera L’ART.

Cilj projekta je prepoznavanje i vrednovanje kulturnoga naslijeđa i prožimanje sa suvremenim potrebama življenja; praćenje kreativne i kulturološke vrijednosti likovnim izrazom; razvoj senzibiliteta prema prostornom i vizualnom svijetu u kojem živimo; omogućiti sudionicima da izražavaju vlastite ideje, spoznaje i doživljaje svojega okružja u različitim likovnim tehnikama.

Na ovogodišnje natjecanje pristiglo je 130 likovnih uradaka, od kojih je izloženo 64 u HKD-u na Sušaku. Otvorenje izložbe i svečana dodjela nagrada bila je u utorak 20. svibnja u 19.00 sati.

Stručna komisija radila je u sastavu: Damir Božić, predsjednik, Slvana Konjevoda, članica i Nina Licul, članica. Nagrađeni radovi zadovoljili su kriterije:  individualnost u pristupu i originalnost u obradi teme, razvoj senzibiliteta prema prostornom i vizualnom svijetu u kojemu živimo i sudjelujemo.

Sudionici u natječaju imali su za temu ’’Vedute grada’’.  Data tema omogućila je sudionicima da izražavaju vlastite ideje, spoznaje i doživljaje svojega okružja, da prikažu postojeće ambijentalne vrijednosti  svojega grada. Bile su dozvoljene sve slikarske, grafičke, crtačke, kiparske tehnike i novi mediji, kao što je fotografija, video i animacija.

Svečanosti su nazočili: djelatnica odjela za kulturu grada Rijeke gospođa Jolanda Todorović, profesorica i  voditeljica službe za koordinaciju programa u HKD i u Galeriji Kortil,   ravnateljica direkcije mjesne samouprave Dragica Fadljević, predsjednik Vijeća Mjesnoga odbora Kantrida Adolf Krbavac i gospođa Branka Komadina, tajnica MO.

Nagrađeni su učenici LIADO-a u kategoriji osnovnih škola: 1. mjesto Erika Žikić, 6.r, 2. mjesto Elizaveta Chernova,7.r i 3. mjesto Vilim Perović, 5.r, pod mentorstvom Branke Batričevič, profesorice. Pohvale za izuzetan likovni rad dobile su Nathalie Cunjak, 7.r i Nia Sciucca, 8.r.