Kratki povijesni pregled/ Breve cenno storico

BREVE CENNO STORICO – scuola “SAN NICOLO”

La costruzione dell’ edificio, in cui ha sede la scuola elementare “S.Nicolò”, risale al lontano 1931. La scuola, che allora si chiamava “Anita Garibaldi”, aprì i suoi battenti nell’ autunno dello stesso anno. Durante il primo anno scolastico, vennero accolti ben 561 alunni, prevalentemente di estrazione operaia in quanto la scuola era ubicata nella zona industriale della città. Nell’ edificio aveva sede pure l’ asilo infantile. Le lezioni venivano impartite in lingua italiana e i bambini erano suddivisi in classi femminili, maschili e miste, dalla prima alla quinta. Durante il periodo bellico (1941-1945), la scuola cambiò denominazione, diventando “San Nicolò” e  continuò ad operare anche se l’ edificio aveva subito ingenti danni. Il 15 settembre 1945 vennero introdotte per la prima volta due classi in lingua croata, che negli anni successivi aumentarono di numero variando a seconda degli iscritti in prima classe. Nel 1953 diventò scuola ottennale. Durante l’ anno scolastico 1954/55, la Sezione per l’ istruzione deliberò di sostituire il nome “San Nicolò” con quello del giovane combattente partigiano morto nel 1944, “Mario Gennari”. Fino a quell’ anno la scuola aveva fatto parte di un circolo didattico comprendente altre due istituzioni scolastiche: le scuole “Cantrida” e “Torretta”. Nel 1993, precisamente il 4 giugno, venne restituito alla scuola il nome “San Nicolò” e da allora,  la Giornata della scuola viene festeggiata il 6 dicembre.

Nel corso degli anni, l’ edificio scolastico è stato ristrutturato internamente e esternamente più volte, e nel 1999, vi è stato installato pure l’ impianto di riscaldamento centrale.

La scuola è facilmente raggiungibile pur non trovandosi direttamente sulla strada principale. Si affaccia sull’ incantevole Golfo del Quarnero. Entrandoci ogni mattina, è come se entrassimo in un mondo colorato di infinita fantasia perciò, veniteci a trovare. Siamo, è vero, una piccola comunità, ma, tutti insieme, formiamo una grande famiglia.

KRATKI POVIJESNI PREGLED – škola “SAN NICOLO”

Gradnja zgrade u kojoj se nalazi osnovna škola “San Nicolò” seže u daleku 1931. Škola se tada zvala “Anita Garibaldi” i započela je s radom u jesen te iste godine. Tijekom prve školske godine upisan je 561 učenik, uglavnom iz radničkih obitelji jer se škola nalazila u industrijskoj zoni grada. U zgradi je djelovao i dječiji vrtić.  Nastava se odvijala na talijanskom jeziku a učenici su bili podjeljeni u ženske, muške i mješane odjele od prvog do petog razreda. Tijekom ratnog razdoblja (1941-1945) škola je promjenila ime u “San Nicolò” te nastavila s radom iako je zgrada pretrpjela velika oštećenja. 15 rujna 1945 po prvi put se uvode i dva razreda na hrvatskom jeziku, a u slijedećim godinama njihov se broj mjenja u odnosu na broj upisanih  u prvi razred.  1953 škola postaje osmogodišnja. Tijekom školske godine 1954/55, Zavod za školstvo mjenja  naziv škole u ime mladog poginulog partizana, te škola postaje “Mario Gennari”. Do tog razdoblja škola je tvorila didaktički okrug s još dvije škole  “Kantrida” i “Turnić”. 1993, točnije 4 lipnja, vraća se ime škole “San Nicolò” i od tada se Dan škole slavi 6  prosinca.

Tijekom godina, školska zgrada se obnavljala više puta, a 1999 uvedeno je i centralno grijanje.

Škola je lako dostupna ali udaljena od glavne prometnice. Ima prekrasan pogled na more i na Kvarnerski zaljev. Ulazeći svako jutro u školu, ulazimo u šareni magični svijet, i zato, dođite nas posjetiti. Mi smo   malena zajednica, ali svi zajedno tvorimo jednu veliku obitelj.